Carol M.
Works as good as store brand and no plastic
Martha A.
Gets my dishes very clean.
Mary W.
I also thought the price for the first batch was a bit high -- I wanted to try a smaller batch first, to see if I liked it. But I decided to take a chance because I hate buying dishwasher detergent from the story, with so much plastic coating and packaging. I was pleasantly surprised at how well the pebbles clean the dishes -- even a plastic container I used for recycling and was really nasty with old coffee grounds and mold. A pack of 180 will get me through half a year of dishes, and it's a good deal.
Sharon
Responding with 5 stars to equal the playing field here. Earth Breeze, you need to clear these reviews because none of the reviewers have tried your new product, including me. You’re just hurting your ability to sell this new product.
Jess E.
We love the pebbles! They make it so easy for our child to load the dish washer without any mess from loose powder or liquid detergents (grade school age). They look beautiful in a decorative glass jar by our sink. To top it all off, they're vegan, cruelty free, safe for my family, safe for the planet, plastic free, etc etc. I typically buy fragrance free because I have thyroid disease and a lot of unnaturally fragrances all over the house sets off my system. Not attacking anyone, but yes, they are more expensive than other dishwasher detergents that contain harmful chemicals or test on animals or come in a plastic jug... but that is the trade off my family is willing to make (we have an amazing rescue beagle that is finally living the life she deserves) and the planet is struggling enough this is just one more small thing that I can do to try to make a difference. We also use the Eco Sheets occasionally and love them as well (sometimes I do try other laundry sheets from other eco small businesses). No, I am not sponsored by Earth Breeze nor do I receive free products from them, but would gladly accept any products they'd like to send my way haha.
Kathleen W.
I haven’t tried these dishwasher pods but I have been using the laundry sheets for months and love them. Smell so fresh and actually clean the clothes very well. Save that big ol plastic heavy jug for somebody else! Most, if not all, charities get their funding from the community and the people in the communities are given credit. Ever heard or United Way or Salvation Army? Where do you think their money comes from? HELLO??!!
Linda N.
All the reviewers who didn’t try the product yet need to check the MENU on the web page. You can buy 2 packages of 30 for $25. You can buy a trial bundle with two other products for $36. I too wish they had shown the actual product in the graphics. The box indicates that each one is 3x2x1 cm so about the size of any dishwasher pod. I am eager to try them out and have ordered the small size. Their web marketing needs work. Nobody’s going to buy an unknown for $90!
Sarah N.
I don’t have any experience with the pebbles because I agree with some of the other reviewer’s. It seems extremely expensive and 6 packs as a minimum seems unreasonable. I love the laundry sheet but think I will pass on trying the pebbles.
Kathryn
Way too costly!!! I am so happy for you that you donate to those in need with my purchase. (but I have a feeling you get the tax right off and I pay for it) I have my own charities.
Phil F.
Like the laundry sheets, so far. These seem extremely expensive, even if you donate to causes. It's actually I donating and y'all getting the credit. I'd make the product cost more competitive and have another option other than 6 months being the minimum.
Fayette G.
this is a reply to the six people that complained it cost to much and they don't know how to use it.Its one tablet per wash load for disher so a 30 in a package last 30 days. when you don't see something in description look under FAQ it stands for Frequently Asked Questions you'll find answers there. Enjoy using your products.
Suzy F.
I agree with all 5 of the other reviewers. I have my own well and septic system. My plumber has told me not to use powder detergents as they don't always dissolve properly and are clogging to my septic system as well as my washer or dishwasher. With liquid dishwasher products (yes, I hate the plastic!) I can control how much I use and I use less. There's no way for me to use less than you determine I need with your pebbles. The price is way too high!
I do love your laundry soap sheets but rarely use more than 1/2 sheet per load.
Karen M.
I did find more information on how to use the tablets on your FAQ tabs which say one tablet per load. I compare the price with my current product which costs me 27 cents a tablet to your which costs 50 cents per tablet and the cost difference is too great for me to try your product.
Curtis D.
I agree with what the other 3 reviewers. There is no info on product, and there are no pictures of the actual product. The only picture is the package. They should give free samples, instead of charging an arm and a leg.
Cheryl D.
I agree with Mary and Barbara, what is the amount of pebbles needed per load? I was shocked to see the cost = 90.00!!
Mary B.
So there is no clear explanation of how to use this product. The packet contains 30 pebbles - is it 1 pebble per load? Then you’d get 180 loads per your 6 pack of detergent. Surely it’s not the whole packet?! How big is a pebble? Whoever designed your page for this new product left out some much needed information for the consumer.
Barbara S.
I'm with M. The cost is too much. It's nice that you donate money, but really, it's the consumer who donates and you get the credit. Let us donate to our favorite charities, and don't charge so much.
It is confusing because you show six packs, but then on the packaging, it shows 30. How many Pebbles are needed per dishwasher load? Again, kudos for developing such a product and then selling it, but I have watched Shark Tank, and I know how much a product margin can be. Re-examine your mission: is it to get rich quick or is it to help the environment? It seems a bit greedy to charge so much when I know that the ingredients can't cost much. If you're trying to reach as many people as you can, charging the amount you do will rule out most people, including me.